Welcome to zspbtrinec.cz   Click to listen highlighted text! Welcome to zspbtrinec.cz Powered By GSpeech

Co děti potřebují do mateřské školy

Oblečení do třídy - věci na hraní, na které jsou zvyklé, pohodlné, přiměřené teplotě, bezpečné obutí (ne nazouváky ani klapky)
Oblečení na ven - tepláky, mikiny, bundy (takové, které se může případně poničit), boty, tenisky
Oblečení na cvičení: nepřevlékáme se
Oblečení na spaní - pyžamo
Děti chodí do MŠ oblečeny a upraveny tak, aby mohly sebeobsluhu z větší části zvládnout samy. Veďte děti k udržování pořádku, skládání oblečení na hromádku. Oblečení ven dávejte dětem do jejich pytlíků, které mají označené značkou. VŠECHNY VĚCI PODEPIŠTE !
Na hygienu - zubní pasta, kartáček, kelímek. Při oslavě svátku nebo narozenin se nebráníme sladkostem (měkké bonbony), nebo maminky mohou něco upéct. Na spaní a mazlení - plyšáky.
 
 
Co by mělo zvládnout dítě před nástupem do MŠ
 
Denní režim
V době před nástupem dítěte do kolektivního zařízení je pro dítě potřebné, aby bylo přivyklé klidnému a pravidelnému dennímu řádu (vstává ve stejnou dobu, činnosti a jídlo jsou nabízeny ve stejnou dobu, chodí spát pravidelně v .. hodin atd.). Pestrý program dítě většinou přijímá ochotně, ale větším vybočením z časového režimu dítě znejistí, nabourávají se jeho představy o plynutí času. Denní režim a program určuje dospělý, není dobré zvykat dítě na to, že pokaždé vyhovíme jeho přání a vše podřídíme právě jemu. Mnoho tvořivých činností však je možné provádět na základě dohody s dětmi.
 
Odloučení od rodičů
Většinou bývá dítě schopno setrvat na kratší dobu u prarodičů, kamarádky, tety apod. Je nutné s dítětem vždy předem dohodnout, jak se vrátíte a dohodu dodržet. Tím se dítě " otužuje " a jeho nejistota v novém prostředí  nebude tak velká, neboť poznalo, ze jej opouštíte opravdu jen na domluvenou dobu. Stejně důležité je i to, aby v cizím prostředí přijímalo jídlo, chodilo na WC a komunikovalo s dospělými.
 
Jídlo
Dítě by mělo jíst všechny druhy potravin, nemělo by zásadně odmítat žádný typ jídla. Výjimkou jsou samozřejmě lékařem nařízené diety. Problém je, když nejí chleba, ale jen rohlíky, odmítá všechny druhy zeleniny i ovoce, nechce brambory, ani rýži, ani těstoviny apod. Nejvíc škody můžeme natropit jednak násilným nucením, ale stejně tak i soustavným ustupováním a dokrmováním sušenkami či hranolky apod. Dítě by nikdy nemělo mít dospělého svými vrtochy " v hrsti ", vydírat ho, být doprošováno či odměňováno za snězení porce. Ve školce potřebujeme, aby se dítě samo najedlo (ukusovat z krajíce chleba, polévku a hlavní jídlo jíst lžíci).
 
Hygiena
Dítě by mělo před nástupem do MŠ umět srozumitelně sdělit své potřeby, samo se obsloužit na WC a u umývadla, samostatně se vysmrkat apod.
 
Oblékání, úklid
Je potřebné, aby si poznalo své věci, umělo si samo svléknout a obléknout základní oblečení (spodní prádlo, tričko, punčocháče, ponožky, tepláky). Mělo by znát základní umístění potřebných věcí v domácnosti, tento řád dodržovat a umět věci samostatně uložit na správné místo (oblečení, hračky, utěrky, kapesníky apod.)
 
Komunikace
Před vstupem do MŠ je nezbytné, aby dítě reagovalo na své jméno. Na zavolání otočí hlavu k volajícímu a podívá se, aby rozumělo, co se mu říká. Umí poslechnout běžný pokyn (prosím, pojď sem, to neber, ukliď si hračku, přines si svetr apod.). Zná své jméno a příjmení. Umí pozdravit, poprosit, poděkovat - zdvořilostní návyky má vypěstované z domova. Mluví se známými dospělými - kamarádkou, tetou, sousedem ... Odpovídá na jejich dotazy, umí o něco požádat (jít na WC, půjčit si něco), vypráví jim, co zažilo. Zná několik písniček, básniček, pohádek, knížek. Není ale nuceno je říkat na požádání.
 
Důsledná příprava na docházku školky je důležitá jak pro dítě, tak pro rodiče. Dítě přestává být opečovávaným batoletem a stává se malým školáčkem. Ve školce přijdou na řadu i mnohé nové zkušenosti - zejména z oblasti sociálních kontaktů. Dítě bude muset přijmout autoritu " cizí učitelky ", učit se společně žít s dalšími vrstevníky. To přinese mnohá omezení jeho dosavadních zvyklostí. A soužití s dětmi i dospělými půjde snáze, když bude umět o svoji osobu pečovat samostatně a bude si umět říci, co potřebuje, jak se cítí.
 

Informace o provozu MŠ

 • otevřeno 6:00 – 16:00 hodin
 • příchod dětí do 8:00
 • vyzvedávání po obědě 11:45 – 12:00
 • vyzvedávání odpoledne 14:00 -16:00
 • omlouvání se uskutečňuje osobně učitelce, telefonicky nebo mailem, v případě náhlého onemocnění do 8:00.
 • Obědy je možné odhlásit nebo přihlásit v době od 7:30 do 14:00, a to vždy den předem (např.: páteční oběd je nutné odhlásit nebo přihlásit nejpozději ve čtvrtek). Neodhlášený oběd (v případě náhlého onemocnění) si mohou rodiče vyzvednout a odnést ve vlastních nádobách v době vydávání obědů do 12:30 (platí pouze v první den nepřítomnosti).

 

Kontakt na jednotlivá oddělení

Zařazení Jméno Email Tel.
Logopedické oddělení
Vedoucí učitelka Bc. Dana Motyková Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 558 993 014
Učitelka  Eva Budinová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 558 993 014
Asistentka Klára Žaludová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
Smíšené oddělení
Učitelka Jana Sližová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 558 993 015
Učitelka Ilona Hübnerová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 558 993 015
Provozní pracovnice Romana Olszarová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Školní asistent Aneta Humhalová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Úplata za mateřskou školu:

Školné se platí po celou dobu docházky dítěte do mateřské školy. Úplata za příslušný kalendářní měsíc je splatná do patnáctého dne stávajícího kalendářního měsíce, pokud ředitel mateřské školy nedohodne se zákonným zástupcem dítěte jinou splatnost úplaty. Školné se hradí prostřednictvím převodu, na účet školy:

bankovní účet: 27-4628910227/0100

 • 400 Kč/měsíčně
 • 2000 Kč/ pololetí
 • 4000 Kč/rok.

Platba se považuje za uhrazenou dnem jejího připsání na účet na školy. Do zprávy pro příjemce prosím uveďte jméno a příjmení dítěte.

Osvobozen od úplaty bude zákonný zástupce dítěte který:

 • zákonný zástupce dítěte, který pobírá opakující se dávku pomoci v hmotné nouzi,
 • zákonný zástupce nezaopatřeného dítěte, pokud tomuto dítěti náleží zvýšení příspěvku na péči,
 • rodič, kterému náleží zvýšení příspěvku na péči z důvodu péče o nezaopatřené dítě, nebo
 • fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a z důvodu péče o toto dítě pobírá dávky pěstounské péče, pokud tuto skutečnost prokáže řediteli mateřské školy.

 

Školní řád mateřské školy a stanovení úplaty v MŠ

Loading...

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech