Welcome to zspbtrinec.cz   Click to listen highlighted text! Welcome to zspbtrinec.cz Powered By GSpeech

 

eu flag co funded pos rgb leftNaše škola a její pedagogičtí zaměstnanci již třetím rokem pracují na tom, aby žáci jen pasivně neseděli v lavicích, ale byli aktivně zapojeni do výuky pomocí Kaganovy kooperativní výuky. Proto se často vzdělávají jak u nás, tak v zahraničí. Abychom se ujistili, že jsme na správné cestě, rozhodlo se vedení školy díky Erasmu+, vycestovat do zahraničí a nasbírat zkušenosti vypovídající o tom, jak to vypadá ve škole, kde se těmito metodami vyučuje. V červnu se tedy zúčastnili týdenní stáže na Rosendale school v Londýně. Škola má bohaté zkušenosti a celý pedagogický sbor je do Kaganovy kooperativní výuky zapojen.

Ujistili jsme se, že Kaganovy kooperativní struktury jsou plně využitelné jak v průběhu celé hodiny, tak pro různé stupně vzdělávání. Tyto struktury již s lehkostí zvládaly malé děti v mateřské školce. Aktivity se mohou efektivně střídat, nezaberou mnoho času, pokud jsou správně nastaveny, mohou být využity ve všech fázích hodiny a co je nejdůležitější,  každý efektivně pracuje na svém úkolu. K tomu navíc rozvijí spolupráci mezi žáky, ale hlavně také posiluje kolektiv a ducha třídy.

Velmi zajímavé byly také rozhovory s ředitelkou školy a metodičkou o tom, jak probíhá organizace práce, školení a pedagogické porady. Kolik času učitelé tráví ve škole a na kterých aktivitách pracují v týmech. Inspirativní bylo pozorovat chod školy, formu trávení školních přestávek, začleňování pohybu na čerstvém vzduchu, samotný průběh hodiny, kázeň v hodinách a další.  

Každý, kdo pracuje ve školství a svou práci má rád, je vždy vděčný za tuto zkušenost. Nejen, že ho pracovně „nakopne“, ale také inspiruje ke změnám, které pak mají pozitivní vliv na žáky.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech