Welcome to zspbtrinec.cz   Click to listen highlighted text! Welcome to zspbtrinec.cz Powered By GSpeech

Trestní odpovědnost mladistvých je téma, které často vyvolává diskuze a otázky. Ve středu 20. 3. 2024 jsme měli možnost v 8. třídě vyslechnout přednášku od kurátora, který přinesl mnoho cenných informací a podnětů k zamyšlení.

Jedním z hlavních bodů této přednášky bylo vysvětlení, co vlastně trestní odpovědnost mladistvých znamená. Mladiství jsou lidé ve věku od 15 do 18 let, kteří jsou stále považováni za nezletilé (podle zákona děti), ale za určitých okolností mohou nést trestní odpovědnost za své činy.

Kurátor nám přiblížil různé situace, ve kterých se mladiství mohou ocitnout, a co to pro ně znamená z hlediska práva a trestních sankcí. Důležitým tématem byly také prevence a možnosti, jak předejít situacím, které by mohly vést k porušení zákona.

Např. Vysvětlil rozdíl mezi trestním výpisem a trestním opisem. Takže, jak si někteří mylně mysleli, v opisu se objeví vše, co byť jako mladiství spáchali a nic se nemaže.

Přednáška měla nejenom teoretické informace, ale také praktické příklady a rady, jak se chovat v různých situacích a jak se chránit před možnými riziky.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech