Welcome to zspbtrinec.cz   Click to listen highlighted text! Welcome to zspbtrinec.cz Powered By GSpeech

Halloween se stává stále populárnější událostí i v českých zemích. Mnozí se ptají, jaký vztah má tento zvyk k našim tradičním českým svátkům, zejména k Dušičkám.

Na naší Bezručce v 1. třídě, 2.A, 2.B a 3. třídě probíhalo projektové vyučování, které bylo věnováno právě Halloweenu a českému svátku Dušičky.

Učitelé dětem vysvětlili, že Halloween pochází z keltského svátku Samhain, který se slavil na konci října a představoval přechod mezi létem a zimou. Dušičky jsou naopak tradicí spojenou s křesťanstvím a památkou na zemřelé. Co vše děti prožily? Ve školní tělocvičně byla pro děti připravena aktivita, která spojila Halloweenovou zábavu s fyzickým cvičením.

Helloweenská bojovka byla plná strašidelných úkolů. Děti musely projít různými stanovišti, jako například přelézt pavoučí síť bez doteku těla nebo složit kostru kostlivce, střílet míčky na kelímkové duchy, lovit zombí oči ve špagetách a jiné. Tato halloweenská bojovka přinesla nejen zábavu, ale také podtrhla spojení mezi Halloweenem a hravostí.

Žáci druhých tříd měli také možnost vydlabat dýně a vytvořili si tak tradiční lucerny nazývané jako jack-o'-lantern, které se vyrábějí na Halloween. Během vyučování žáci doplňovali tematické pracovní listy a také si užili veselé tanečky se strašidly. Ve 3. třídě si žáci vytvořili svícny ze sklenic, navštívili Zakázaný zámek díky příběhu malé Hrozálie, která se chtěla stát čarodějnicí a také vypracovávali tematické pracovní listy. Na škole byl připraven úžasný fotokoutek, kde se děti mohly nechat vyfotit v kostýmech a s helloweenskými doplňky.

Celý den věnovaný Halloweenu a Dušičkám byl pro děti nejen zábavný, ale také poučný. Srovnáním těchto dvou svátků si uvědomily, že každý má svou vlastní historii a tradice, ale že oba jsou spojeny s památkou na zemřelé a se změnou ročního období. Tento druh vyučování jim poskytl pohled na světové tradice a pomohl jim lépe porozumět různým kulturám.

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech