Welcome to zspbtrinec.cz   Click to listen highlighted text! Welcome to zspbtrinec.cz Powered By GSpeech

Pedagog a psycholog Spencer Kagan je autorem přelomového výukového programu s názvem Kooperativní učení. V zahraničí má již svou tradici a data, která byla od 70. let nasbírána dokazují, že tento model výuky mnohonásobně zlepšuje nejen učební výsledky, ale také sociální dovednosti žáků.

V České republice je Kooperativa stále ještě v plenkách, proto na ni může široká veřejnost nahlížet s despektem. Tak je to ale s novými věcmi vždy...

Naši učitelé se Kooperativnímu učení věnují již několik let, ale proškoleni přímo v Anglii byli jen někteří z nich. Proto pan ředitel sjednal příjezd Gavina Clowese, který nás provedl intenzivním kurzem Kooperativního učení.

Po dobu čtyř dní byla naše škola plná kooperativních struktur, učení a zábavy. Školení proběhlo veskrze prakticky, učitelé si vyměnili roli se svými žáky a nechali se vést zkušeným školitelem z Manchesteru, jehož angličtinu simultánně překládala paní učitelka Michaela Banasiová, za což jí patří velký dík.

Cílem tohoto jedinečného školení bylo pochopit základní principy Kooperativy, naladit se na její vlnu a osvojit si co největší množství struktur. Učitelé fungovali každý den v novém týmu, vyzkoušeli si na sobě metody teambuildingu a classbuildingu a na vlastní kůži poznali, jak dokáže dobře vedená kooperativní hodina žáka zcela pohltit. Bezděčný pozorovatel by měl možnost sledovat skupinu lidí, kteří spolupracují, jsou zaujatí daným tématem a neskutečně se baví. Výsledným produktem však není zábava, ale efektivnější způsob učení, zvládání třídního managementu a rozvoj tolika potřebných sociálních dovedností přímo při procesu výuky. Žáci se tedy po jarních prázdninách mohou těšit na úplně nový level kooperativního učení, který jim, jak věříme, pomůže vstoupit do "velkého světa" s portfoliem dovedností, které jsou v současnosti na trhu práce nepostradatelné.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech