Welcome to zspbtrinec.cz   Click to listen highlighted text! Welcome to zspbtrinec.cz Powered By GSpeech

erasmusDívat se na znuděné obličeje v lavicích a zívající žáky nechce žádný kantor. Proto u nás ve škole neustále přemýšlíme a zvažujeme, jak motivovat děti k učení, aby se zapojily, bavilo je to a efektivně využily čas k učení. V listopadu 2018 narazil náš pan ředitel na metodu Kaganova kooperativního učení a odjel se do Anglie s touto metodou seznámit.

Po příjezdu nám některé techniky předal na společných schůzkách. Jak sami víte, pokud to ihned nezkusíte, už to nikdy nepoužijete. A proto zvědavá, sama jsem některé metody vyzkoušela a mohu říci, že děti byly aktivní a moc je to bavilo. Chyběl mi ovšem teoretický základ a chtěla jsem si udělat obrázek o tom, jaká je vize a cesta této školy. Proč bych to měla dělat a opravdu je to tak efektivní? Proto, když jsem byla oslovena, jestli nechci také absolvovat školení v Manchesteru, neváhala jsem ani minutu.

Školení probíhalo ve Wilmslow, městečku blízko Manchesteru a sjelo se tam cca 40 učitelů z Velké Británie, Polska, Německa a hlavně Norska. Po dva dny nás učili struktury kooperativního učení a další aktivity pro relaxaci a aktivizaci mozku při únavě během hodiny. Bylo to velmi přínosné hlavně proto, že jsme si všechny aktivity vyzkoušeli na vlastní kůži. Propracovaný systém časově ohraničených struktur vedoucích nejen k efektivnímu učení, ale také posilování vztahů mezi jednotlivými týmy a také celé třídy, mě přesvědčily, že tato škola bere učení komplexně a přemýšlí nejen nad výukou, ale také efektivitou učení a fyziologickými předpoklady dětí. Velký důraz klade na respekt a spolupráci, práci s chybou, povzbuzování spolužáka, při úspěchu i neúspěchu, a na to, aby se žák ve třídě cítil bezpečně a nebál se projevit. Prostě prevence již při učení.

Těším se, že se v příštím školním roce zúčastním 2. části tohoto školení, kde si rozšířím přehled o další struktury a jejich kombinace. A nejvíce se těším na návštěvu školy kooperativního učení v Anglii, kde uvidím, jak kooperativní výuka vypadá v praxi.

Během semináře jsme nakoupili spoustu nových pomůcek a literatury, takže se žáci mají na co těšit. Jen škoda, že už je závěr roku a já si techniky nemohu hned vyzkoušet

.

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech